Tips for shopping: save at the supermarket + cheap offers

Food is something you always need. Supermarkets also know this and take advantage of the fact that you don’t always think about how and what to buy. But that’s why we’ve put together a few tips to help you save a lot of money next time you buy groceries.

Shopping on stock – Where it’s worth it and where you should keep your fingers off

If you want to save a lot of money with your next purchase, you should consider buying your products from stock. But here you have to be careful what you buy for stock. Understandably, foods are less suitable for this because they have a near-term expiration date. However, you can save a lot of money when you buy household items from stock. It is best if you even wait until these products are available. Thus a small fortune can be saved. However, pay attention to the offers here and compare the different providers with each other again to save the most money.

  • Particularly advantageous for household products such as detergents, toilet paper or soap
  • Buy as best as possible no food on stock, since these have a near-term expiration date
  • Buy in stock when certain products are on offer

Regional and seasonal shopping – good quality at better prices

We live in a time in which we have the possibility to get products everywhere and at any time. Be it berries or bananas out of season, these products have come a long way and are overpriced despite their poor quality. Here it is important that you choose these products according to the season. However, if you want to buy fruit and vegetables out of season, you can use frozen goods.

Bring food for work

Those who manage to prepare their meals for work in the morning before work or even the evening before can also save a lot of money here. Did you know that if you constantly eat at work, whether in the canteen at work or in a small restaurant, you are spending a small fortune? Sure, you don’t always feel like standing up and cooking, but it’s quite enough to just bring a few small things with you for work. Or have you ever thought that the next time you eat something, you might go and pick it up and take it to work the next day?

  • Cook something the night before
  • Let take leftovers of lunch or dinner with
  • Make yourself some sandwiches
  • Take small things like fruits and vegetables with you
  • Let the rest of your food be packed at the restaurant and take it with you to work

Buy the supermarket’s own brands

If you want to save money, you should not go directly to the branded articles when you next shop. This is because the supermarkets’ own brands were often produced in the same factory and from the same ingredients as the branded goods.

Beware when shopping!

Of course, it is not unknown that the private labels of supermarkets are cheaper than branded goods. However, supermarkets seem to have taken note of this, which means that private labels are now partly more expensive than branded goods. Pay attention to the price and compare the different products with each other.

Drink tap water

For all those who like to drink water this should not be a problem. Instead of always buying the expensive packaged water in the supermarkets you should think about getting your drinking water from the tap in the future. This is not only cheaper but also partly healthier. In many regions of Germany, water is more than good for your health.

Advantages of tap water

  • Cheaper than packaged water
  • You don’t have to carry heavy boxes or packages
  • In many regions of Germany the water is healthier than the water in the purchased bottles
  • Who prefers sparkling water can buy a drinking water bubbler and thus save in the long run also

However, if you have concerns that the water from your own tap is not clean, you can also get a water filter. These are not too expensive and really pay for themselves through regular use.

View bent and stretched goods and save money

Don’t the terms “bent” and “stretched” mean anything to you? Don’t worry, these are not new fashion trends in the supermarket. The bent or stretched goods are goods in the supermarket for which you either have to bend down or stretch to reach them. The reason why you can save with the next purchase with this commodity is that the goods for which one must move something are usually cheaper. This is due to the fact that the goods in the middle areas of the shelves are usually significantly more expensive, as these are directly visible and therefore also tangible. Supermarkets thus exploit the laziness of us humans by placing expensive products in front of our noses.

  • Products in the middle range are more expensive due to good accessibility
  • Products in the lower and upper range are cheaper

Use offers from supermarket brochures

Would you like to save a lot of money when shopping? Then simply fall back on the brochures of the supermarkets. Here you can often find special offers and plan your next shopping list.

Care!

But here too caution is called for. Do not blindly rely on the offers in the brochures, because they do not always automatically have to be the cheapest. So take a close look to see if you can save on the alleged offers. As mentioned above, it is advisable to buy non-perishable products in stock when they are on offer, as they do not expire quickly.

Precook yourself the evening before

Who doesn’t know it, you’ve been at work all day, you’ve been in rush-hour traffic and when you get home the food is understandably not ready yet. There are very few people who want to stand up and start cooking in the evening. Of course, the delivery services are perfect for this. However, they can eat a large hole in your wallet over time. So save your money and try to cook the night before so that you don’t have to stand up and cook again after work. This is not only healthier and totally delicious but also much cheaper!

Buy unprocessed instead of already portioned products – Cheap and environmentally friendly

Sure, who is alone and has an appetite for a melon doesn’t want to buy a whole melon. It is of course more convenient to buy the pre-portioned melon from the refrigerator. But did you know that this is a lot more expensive? This is because the already portioned products are considerably more expensive than the unprocessed products when extrapolated to one kilogram. Of course, it’s better to get a certain amount of food to avoid wasting it, but you don’t always have to throw it away. You will learn more about this in the next point.

  • Projected to one kilogram, unprocessed products are cheaper
  • Pre-portioned products are more expensive due to the packaging
  • Unprocessed products use less packaging and are therefore more environmentally friendly

Avoid residues and recycle them instead

For those who have bought too much of a certain product, the easiest method is to simply throw away the food. But have you ever thought that if you do that, you can just throw your money out the window? Anyone who has kitchen scraps can easily recycle them. There are numerous recipe ideas for the recycling of residues. So when you next shop, make sure that you have all the leftovers recycled, so you can save a lot of money.

Finger away from finished products

As already mentioned, it is understandably easier to simply put a pizza in the oven or open a can and warm it up in the pot. However, many ready meals are made from artificial supplements that do not provide the body with the nutrients it needs. According to this, the price-performance ratio of these products is no better than when you sit down at home and cook yourself.

Visit discount stores more often – Affordable prices for the same quality

The rumor that the goods of discounters are worse than those in a more highly regarded supermarket persists. However, this way of thinking is wrong. Products such as fruit, vegetables, household and hygiene articles are at least as good in discount stores as in other supermarkets. These products do not only have the same quality as in another supermarket but are also much cheaper.

Visit the weekly market

Anyone who has ever visited a weekly market knows that this is a good place to go for fresh and usually inexpensive products. You can buy not only fresh and seasonal fruit and vegetables on a market, but also a whole lot of other products. If you want to buy some beautiful flowers or maybe some clothes you can get them at a weekly market. So anyone who wants to buy cheap and seasonal products and spend a nice time is in good hands at a weekly market.

The weekly market at a glance

  • Seasonal fruit and vegetables
  • Flowers and plants
  • Dresses
  • Toys
  • Nice pastime

Buy large packs, even if you don’t really need it

Just because you may live alone or in principle do not use so much of a product does not mean that it is not worth buying certain products in bulk. Especially for non-perishable products it is a good idea to buy bulk packs, but also for one or the other food. For rice or olive oil it is highly recommended to buy bulk packs. These don’t get bad quickly and you may be able to share the products with friends or family.

Where it is worth buying bulk packs:

  • Household products
  • Rice
  • Olive and rapeseed oil
  • Coffee and tea
  • Noodles

Plant herbs, fruits and vegetables yourself

If you have a garden you should definitely use this potential. Have you ever thought about growing not only flowers and plants in the garden, but also fruit, vegetables or herbs? You can also save a lot of money with this and if you like to spend time on gardening, it is all the more appropriate to plant your own products. This not only saves you a lot of money, but you can also be sure that the products have not been treated with chemicals.

No garden available?

Don’t you have a garden at your disposal? Then this is no problem at all! If you have a balcony, you can easily plant a few products yourself. All you need is a few flower pots which you fill with soil and then plant the desired products.